Prześwietlanie jaj – film

On 13 maja, 2013

Na koniec tego tygodnia wypada termin lęgu nastawionych jaj. Teraz dopiero znalazłem chwilę, by wgrać film z drugiego „przeglądu” wykonanego około dziesiątego dnia inkubacji.

Zaraz po zakupie odpadło jedno jajo – miało ruchomą komorę powietrzną. Następne – szybkie bardzo i kilku jaj tylko – było po to by zobaczyć czy już „coś się dzieje” (efekt tego prześwietlenia widać w tym poście). Na taki pełniejszy „przegląd” poczekałem jednak do 10go dnia inkubacji.
Tutaj widać już wyraźnie, że w środku rozwija się nowe życie. Całe wnętrze usiane jest naczyńkami krwionośnymi, widać jak zarodek się rusza. Jest to bardzo szybki rozwój. Jeśli pójdzie wszystko ok, to zarodek z filmiku poniżej za 2 tygodnie będzie puchatą kulką wygrzewającą się pod żarówką w odchowalniku.
Bilans jak do tej pory – z zakupionych 47 jaj odpadło na samym początku jedno, do inkubatora z lodówki trafiło 46 jaj. Po drugim „przeglądzie” odpadło 8 jaj. 7 pustych – niezalężonych oraz jedno zamarłe na wczesnym etapie rozwoju. Na ten etap % jaj zdatnych do użycia to około 77% – porcent strat tutaj raczej ode mnie czy inkubatora. Już niedługo będzie okazja przekonać się jak przebiegną lęgi i ile kurcząt wyjdzie z pozostałych 38 jaj…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.