Zamiast węzy

On Wrzesień 20, 2015

Ten rok mimo zawirowań pogodowych był dość udany. Pszczoły ładnie się rozwijały aż w pewnym momencie stanąłem przed problemem – brak węzy. Panuje pogląd, ba – dogmat, że bez węzy ani rusz. Czy tak na pewno do końca?

Jak się okazuje – nie do końca. Wziąłem starą ramkę, która miała iść do przetopienia i pociąłem ją na kilkucentymetrowe paski. Paski te przymocowałem do beleczki ramki i wstawiłem do ula. Ktoś powie, że pszczoły potraktują taką ramkę jako ramkę pracy i zbudują komórki na trutnie. Jest to możliwe. Powiem więcej – im więcej trutni z rodziny usuwaliśmy, im czerwiu trutowego mniej – tym bardziej prawdopodobne, że dobudowane plastry będą trutowe. W rodzinach, w których trutnie nie były ograniczane powstały takie o to plastry:

zamiast

 

Wniosek jeden – pszczoły bardzo ładnie budują „na dziko” plastry na pszczołę, tylko nie trzeba im w tym przeszkadzać. Zysk jest duży. Oszczędzamy na zakupie węzy, mamy ramki w 100% wykonane z własnego wosku, pszczoły mają zajęcie no i budują komórki o naturalnej wielkości.

 

Poprzedni wpis: Samowystarczalna pasieka
Następny:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informuj mnie o odpowiedziach poprzez e-mail. Możesz również subskrybować wpis bez zostawiania komentarza.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.