Psianka stuliszolistna

On 26 lutego, 2013

Do sprzedania mam nasiona niezwykłej, rzadko u nas spotykanej rośliny.

Psianka stuliszolistna (Solanum Sisymbrifolium Lam.), zwana również Litchi Tomato, Morelle de Balbis, czasami potocznie nazywana „pomidor kolczasty”.

Roślina w moim ogrodzie osiągała wysokość w okolicy 1,5m, kwitła i owocowała aż do pierwszych większych przymrozków (krzywde zrobił im dopiero przymrozek około -7oC, mniejsze takie 2-3oC krzywdy żadej psiance tej nie wyrządzają).

Nasiona (drobne, podobne do nasion pomidorów, około 2x3mm) wysiewać by trzeba około połowy marca i postępować jak z pomidorami. Do gruntu wsadzać można raczej po 15tym maja. Ziemię lubi żyzną, przepuszczalną. Najdorodniejsza psianka wyrosła przy grządce podwyższonej na której spodzie miałem sporo gałęzi i innych odpadków organicznych. Przypuszczam, że swietne da sobie radę posadzona gdzieś przy kompostowniku.

Jeśli chodzi o kiełkowanie, to do sprinterów psianka ta nie należy. Trzeba dać jej lekko licząc 2 tygodnie. Nie każde nasionko oczywiście też wschodzi. Wschodzi powoli i nierównomiernie. Do wysyłki wybieram tylko te największe, najładniejsze, dodaję też gratisowe nasiona – aby ryzyko niepowodzenia ograniczyć do minium (nie mam już wpływu na to jak ktoś się z nimi będzie obchodzić).

Psianka stuliszolistna (Litcho Tomato) – nasiona

Roślinka początkowo sprawia wrażenie dość delikatnej, jej kolce też mogą budzić co najwyżej lekki uśmiech. Do powiedzmy 2go miesiąca pomidory w tym samym wieku, trzymane w tych samych warunkach przeganiają je wielkością. Później sprawa zaczyna wyglądać diametralnie inaczej. U schyłku sezonu dorosła roślina może mieć średnicę pnia 4cm i więcej i kolce na 3cm.

Owoce wielkości do około 2cm zawierają bardzo dużo nasion. Dojrzałe są mocno czerwone, mają miąższ w smaku dość słodki, przypominający połączenie dojrzałej wiśni z pomidorem, nie w pełni dojrzałe są dość cierpkie, kwaśnawe. Owoc tej psianki rośnie w kolczastej łusce, łuska zasycha i pęka dopiero gdy owoc dojrzewa (zmieniając kolor z zielonego przez żółty aż do czerwonego, przypomina wyglądem i zachowaniem – kasztany). Owoce można jeść na surowo, ale rewelacyjna jest marmolada (wg każdego najprostszego przepisu z zastosowaniem cukru żelującego).

Nasiona pochodzą z moich własnych nadwyżek, szkoda aby się zmarnowały. Uprawiane ekologicznie, bez stosowania środków ochrony roślin czy nawozów sztucznych – 100% ekologiczne!

Przedmiotem licytacji jest woreczek strunowy zawierający 10 nasion + oczywiście gratis

Link do aukcji: Psianka stuliszolistna – Litchi Tomato

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.