Kosiarka z koszem – porady

On 7 sierpnia, 2010

Nieraz słyszałem jak na stoiskach ogrodniczych (a i na forach również) w różnych sklepach klienci żalili się sprzedawcom, że kupili kosiarkę a ona nie zbiera trawy, albo  że trawa zostaje na trawniku albo że mielenie źle działa.  W większości przypadków nie jest winna kosiarka, lecz… jej operator. Jaki jest najczęstszy powód złego zbierania? Zbyt wysoka trawa, zbyt mokra trawa lub obie te przyczyny jednocześnie. Jaki jest najczęstszy powód złego zbierania? Zbyt wysoka trawa, zbyt mokra trawa lub obie te przyczyny jednocześnie.
Kształt noża i cała konstrukcja kosiarki są tak zaprojektowane, by pęd powietrza skierował przycięte źdźbła wprost do kosza. W przypadku koszenia zbyt wysokiej lub zbyt mokrej trawy mechanizm ten nie działa dobrze. Trawa, która nie zdąży trafić szybko do kosza jest miażdżona przez nóż – zatyka wylot do kosza. Jak poznać, że kosiarka nie zbiera? Najczęściej widać to po tylnych kołach. Najpierw robią się mokre, później całe oblepiają się ściętą trawą.

Podobnie sprawa się ma w przypadku funkcji mielenia. Według dokumentacji mojej kosiarki mielenie dobrze działa w przypadku, gdy trawę przycinamy o 3 cm. Tylko tak krótko przycięte źdźbełka mogą być równomiernie i bez miażdżenia rozrzucone po trawniku. Inną przyczyną może być źle naostrzony nóż – ale to rówież wina operatora ;).

Reasumując… Aby zbieranie do kosza dobrze działało trzeba spełnić poniższe warunki:

 • koś często, jeśli trawa jest wysoka – koś na dwa razy – najpierw na najwyższym ustawieniu
 • koś tylko w słoneczne, suche dni – nigdy po deszczu czy wtedy gdy jest jeszcze rosa
 • sprawdzaj poziom napełnienia kosza (po jakimś czasie sam będziesz wiedzieć, że trzeba już opróżnić kosz – np po 5 przejazdach przez działkę)
 • dbaj o to, by nóż był ostry

Co zrobić ze skoszoną trawą? Wraz z innymi odpadami z ogrodu dobrze nadaje się na kompost. Można podobno używać jej również jako „wsadu” w małej przydomowej biogazowni.

3 komentarze to “Kosiarka z koszem – porady”

 • kosiarka model MGKS-001
  jak można pisać o wysokości koszenia o 30mm,
  gdy parametry kosiarki przewidują koszenie od
  25 do 75 mm? Tekst został opublikowany 07 sierpnia 2010 r. – chyba coś się zmieniło w technologii przez te
  5 lat !!!!
  Tłumaczenie wydaje się bezzasadne!

 • Proszę dokładnie czytać. Wysokość 3cm tyczy wysokości trawy, którą kosimy I NIE ZBIERAMY, czyli zostawiamy na trawniku. Chodzi o tzw funkcję mulczowania.

 • i tak zrobiłem!! i dokładnie przeczytałem!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.