Rębak, rozdrabniacz

On Czerwiec 4, 2011

Rębak, rozdrabniacz do gałęzi, drewna – maszyna służąca rozdrobnieniu drewna, gałęzi, w przypadku dużych maszyn – nawet całych drzew.  W zależności od rodzaju konstrukcji wyróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje rębaków – tarczowe, bębnowe oraz bijakowe. Wynikiem pacy rębaka jest zrębka.

Rębak tarczowy – w rębaku tego typu głównym elementem roboczym jest tarcza z osadzonymi na niej ostrzami. Drewno w tego typu rębaku podawane jest prostopadle do tarczy, lub pod pewnym kątem (co ułatwia rozdrabnianie). Konstrukcja przypomina nieco szatkownicę.

Rębak bębnowy – w tej konstrukcji elementem rozdrabniającym jest bęben z osadzonymi na nim ostrzami. Bęben taki przypomina nieco wałek od heblarki. Jest oczywiście odpowiednio większy i przystosowany jest do rozdrabniania odpadów drzewnych na kilkucentymetrowe odcinki.

Rębak bijakowy – w rębaku tym ruch ostrzy zaznacza walec. W pierwszej kolejności materiał do rozdrobnienia jest wstępnie rozgniatany, miażdżony (młotkami bijakowymi miażdżącymi), następnie ulega rozdrobnieniu przez młotki bijakowe tnące. Ten typ rębaka nadaje się do rozdrabniania takiej biomasy jak słoma, liście czy odpady sadownicze.

 

Poprzedni wpis: Boczniak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informuj mnie o odpowiedziach poprzez e-mail. Możesz również subskrybować wpis bez zostawiania komentarza.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.