Rębak, rozdrabniacz

On 4 czerwca, 2011

Rębak, rozdrabniacz do gałęzi, drewna – maszyna służąca rozdrobnieniu drewna, gałęzi, w przypadku dużych maszyn – nawet całych drzew.  W zależności od rodzaju konstrukcji wyróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje rębaków – tarczowe, bębnowe oraz bijakowe. Wynikiem pacy rębaka jest zrębka.

Rębak tarczowy – w rębaku tego typu głównym elementem roboczym jest tarcza z osadzonymi na niej ostrzami. Drewno w tego typu rębaku podawane jest prostopadle do tarczy, lub pod pewnym kątem (co ułatwia rozdrabnianie). Konstrukcja przypomina nieco szatkownicę.

Rębak bębnowy – w tej konstrukcji elementem rozdrabniającym jest bęben z osadzonymi na nim ostrzami. Bęben taki przypomina nieco wałek od heblarki. Jest oczywiście odpowiednio większy i przystosowany jest do rozdrabniania odpadów drzewnych na kilkucentymetrowe odcinki.

Rębak bijakowy – w rębaku tym ruch ostrzy zaznacza walec. W pierwszej kolejności materiał do rozdrobnienia jest wstępnie rozgniatany, miażdżony (młotkami bijakowymi miażdżącymi), następnie ulega rozdrobnieniu przez młotki bijakowe tnące. Ten typ rębaka nadaje się do rozdrabniania takiej biomasy jak słoma, liście czy odpady sadownicze.

 

Poprzedni wpis: Boczniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.