Kominek „katalityczny”

On 13 sierpnia, 2010

Szukając ciekawych rozwiązań pieców, piecyków, kóz czy innych po prostu… pieców natknąłem się w serwisie YouTube na pewien film. Jakby go obedrzeć z marketingowej gadaniny a do tego poszukać co nieco w sieci na temat spalania katalitycznego – to będziemy mieć naukowe uzasadnienie tłumaczące wykorzystanie cegieł szamotowych w wszelkiego rodzaju piecach.

O co w tym wszystkim chodzi?  Po chwili szukania wszystko staje się jasne. (Ostrzegam – dla osób, które są na bakier z chemią czy fizyką temat ten może być chwilami zbyt ciężki – dużo wzorów, równań itp.) Dla przeciętnego Kowalskiego chodzi o to, żeby było dobrze. Chodzi po prostu o to, by efektywnie spalić produkty zgazowania drewna czy jakiegokolwiek innego paliwa (więcej na temat zgazowania przeczytać możesz tutaj). Wielu pewnie to, co napisałem nie wyda się zbyt odkrywcze. Może i tak, lecz posłuchajmy co ma do powiedzenia starszy pan na filmie. Mówi on o tym, że:

  • cały „interes” zaczyna działać gdy temperatura katalizatora przekroczy odpowiedni próg
  • mówi o swobodnym przepływie „dymu” – produktów zgazowania drewna, węgla czy też innego paliwa
  • między wierszami wspomina o dużej powierzchni katalizatora

Czy to już daje coś do myślenia? Nie do końca? To proszę zapoznać się z tym:

[note]

Wysoką aktywność w spalaniu metanu miał katalizator monolityczny, zawierający 11,7% perowskitu LaCoO3. […] Katalizatory te wykazały ponadto dobrą stabilność w czasie 500h spalania mieszaniny 1% obj. metanu w powietrzu w temperaturze 700-750oC. Katalizatory […] zachowały wysoką aktywność podczas prób w reaktorze ćwierć technicznym. Na wszystkich badanych katalizatorach przy spalaniu 1% obj. metanu w powietrzu w temperaturze 560oC osiągnięto stopień przereagowania metanu wyższy od 98%.

dr inż. Barbara Kucharczyk,
Politechnika Wrocławska
Instytut Technologii Nieorganicznej i Nawozów Mineralnych

[/note]

Nadal nic nie „świta”? No to kolejny cytat:

[note]

Dowiedziałem się, że glina zawiera w sobie składniki od dawna stosowane jako sorbenty mineralne oraz katalizatory. Są to tzw. minerały ilaste, będące krzemianami, a ich cechą wspólną jest charakterystyczna budowa warstwowa. Taka struktura wewnętrzna decyduje o wyglądzie ziaren tych minerałów. […] Na zdjęciach widać charakterystyczne łuskowate formy montmorillonitu, minerału ilastego cieszącego się szczególnym zainteresowaniem badaczy.

Dziennikarska ciekawość skłoniła mnie do zadania pytania: dlaczego ten materiał tak fascynuje? Odpowiedź brzmiała: bo ma dużą powierzchnię właściwą, wysoką pojemność wymiany kationów oraz cechuje go obecność centrów katalitycznie aktywnych, głównie centrów kwasowych.

[/note]

Jaki wniosek nasuwa się po oglądnięciu tego filmiku i przeczytaniu cytowanych publikacji? Ano taki, że powszechnie stosowane cegły szamotowe, długie kanały spalinowe w piecach, gdzie gazy pochodzące ze zgazowania wraz z odpowiednią ilością powietrza wtórnego mogą się dopalić to nie jest wymysł! Takie długie szamotowe kanały (wprawdzie pozbawione platyny czy palladu) to nic innego jak katalizator (taki katalizator „dla ubogich”), który w odpowiedniej temperaturze pozwoli dopalić się gazom powstałym przy spalaniu drewna czy węgla.

Wysłałem maile w tej sprawie do autorów cytowanych artykułów. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź. Jeśli tylko wyrażą zgodę – opublikuję tutaj ich przemyślenia na ten temat.

One Response to “Kominek „katalityczny””

  • Mnie piece tego typu nie przekonują ze względu na temperaturę przechowywania ciepła. Wysoka temperatura szamotu = wysoka temperatura spalin w kominie = spore straty ciepła. 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.