Kominek „katalityczny”
Szukając ciekawych rozwiązań pieców, piecyków, kóz czy innych po prostu… pieców natknąłem się w serwisie YouTube na pewien film. Jakby go obedrzeć z marketingowej gadaniny a do tego poszukać co nieco w sieci na temat spalania katalitycznego – to będziemy mieć naukowe uzasadnienie tłumaczące wykorzystanie cegieł szamotowych w wszelkiego rodzaju piecach.
O co w tym wszystkim chodzi? Po chwili szukania wszystko staje się jasne. (Ostrzegam – dla osób, które są na bakier z chemią czy fizyką temat ten może być chwilami zbyt ciężki – dużo wzorów, równań itp.) Dla przeciętnego Kowalskiego chodzi o to, żeby było dobrze. Chodzi po prostu o to, by efektywnie spalić produkty zgazowania drewna czy jakiegokolwiek innego paliwa (więcej na temat zgazowania przeczytać możesz tutaj). Wielu pewnie to, co napisałem nie wyda się zbyt odkrywcze. Może i tak, lecz posłuchajmy co ma do powiedzenia starszy pan na filmie. Mówi on o tym, że:
- cały „interes” zaczyna działać gdy temperatura katalizatora przekroczy odpowiedni próg
- mówi o swobodnym przepływie „dymu” – produktów zgazowania drewna, węgla czy też innego paliwa
- między wierszami wspomina o dużej powierzchni katalizatora
Czy to już daje coś do myślenia? Nie do końca? To proszę zapoznać się z tym:
[note]
Wysoką aktywność w spalaniu metanu miał katalizator monolityczny, zawierający 11,7% perowskitu LaCoO3. […] Katalizatory te wykazały ponadto dobrą stabilność w czasie 500h spalania mieszaniny 1% obj. metanu w powietrzu w temperaturze 700-750oC. Katalizatory […] zachowały wysoką aktywność podczas prób w reaktorze ćwierć technicznym. Na wszystkich badanych katalizatorach przy spalaniu 1% obj. metanu w powietrzu w temperaturze 560oC osiągnięto stopień przereagowania metanu wyższy od 98%.
Nadal nic nie „świta”? No to kolejny cytat:
[note]
Dowiedziałem się, że glina zawiera w sobie składniki od dawna stosowane jako sorbenty mineralne oraz katalizatory. Są to tzw. minerały ilaste, będące krzemianami, a ich cechą wspólną jest charakterystyczna budowa warstwowa. Taka struktura wewnętrzna decyduje o wyglądzie ziaren tych minerałów. […] Na zdjęciach widać charakterystyczne łuskowate formy montmorillonitu, minerału ilastego cieszącego się szczególnym zainteresowaniem badaczy.
Dziennikarska ciekawość skłoniła mnie do zadania pytania: dlaczego ten materiał tak fascynuje? Odpowiedź brzmiała: bo ma dużą powierzchnię właściwą, wysoką pojemność wymiany kationów oraz cechuje go obecność centrów katalitycznie aktywnych, głównie centrów kwasowych.
[/note]
Jaki wniosek nasuwa się po oglądnięciu tego filmiku i przeczytaniu cytowanych publikacji? Ano taki, że powszechnie stosowane cegły szamotowe, długie kanały spalinowe w piecach, gdzie gazy pochodzące ze zgazowania wraz z odpowiednią ilością powietrza wtórnego mogą się dopalić to nie jest wymysł! Takie długie szamotowe kanały (wprawdzie pozbawione platyny czy palladu) to nic innego jak katalizator (taki katalizator „dla ubogich”), który w odpowiedniej temperaturze pozwoli dopalić się gazom powstałym przy spalaniu drewna czy węgla.
Wysłałem maile w tej sprawie do autorów cytowanych artykułów. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź. Jeśli tylko wyrażą zgodę – opublikuję tutaj ich przemyślenia na ten temat.
Mnie piece tego typu nie przekonują ze względu na temperaturę przechowywania ciepła. Wysoka temperatura szamotu = wysoka temperatura spalin w kominie = spore straty ciepła. 🙁