Wymiary kolektorów

On 9 marca, 2011

Pytanie: Czym uzasadnione jest budowanie kolektorów o powierzchni 2m²? W przeważającej liczbie rozwiązań kolektor ma wymiary około 1x2m? Jaki jest tego powód?

Myślę, że są dwa powody. Pierwszy – wynika z przeliczenia wymaganej powierzchni kolektora na osobę. W fabrycznych rozwiązaniach przyjmuje się, że dla 2-3 osób potrzebny jest jeden kolektor, dla 3-4 – dwa kolektory itd. Taka a nie inna powierzchnia kolektora (a właściwie jego moc – zdolność podgrzania określonej ilości wody w danym czasie) umożliwia łatwe „skalowanie” instalacji – elastyczne zwiększanie / zmniejszanie jej „mocy”.

Druga sprawa – wymiary. Dla czego 1x2m? Myślę, że powód jest dużo bardziej banalny, niż ktoś mógł by myśleć. Chodzi zapewne o łatwość transportu, czy też przenoszenia kolektora. Dużo łatwiej przenieść przez na przykład wąskie drzwi kolektor o wymiarach 1x2m, niż przykładowo 1,41×1,41m – powierzchnia w prawdzie niemal taka sama (a więc i uzyskiwana przez nią moc), lecz komfort przenoszenia dla wymiarów 1x2m nieporównywalnie większy.

Poprzedni wpis: Zbiornik z płaszczem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.