Ile zyskam?

On 17 marca, 2011

Pytanie: Ile zyskam instalując kolektory słoneczne?


W naszych szerokościach geograficznych ilość energii słonecznej docierającej do powierzchni ziemi to około 1kW/m2. Jeśli przewidujemy instalację na około 4 osoby potrzebne nam będzie około 4m2 czynnej powierzchni kolektorów. Mamy więc 4kWh docierające do naszych kolektorów. Zakładając fatalną sprawność 50% – 2kWh, nasłonecznienie 8h, przez 30 dni w miesiącu wychodzi miesięcznie 480 kWh. Przeliczając to na koszt energii elektrycznej (45gr/kWh) wychodzi 216zł. Dość optymistycznie. Załóżmy, że w danym – przykładowym – miesiącu średnio maksymalnego nasłonecznienia jest 80% to i tak jest całkiem nieźle – ok 170zł. Różne źródła podają, że dobrze dobrana instalacja kolektorów słonecznych jest w stanie zapewnić do 90% zapotrzebowania na ciepłą wodę od kwietnia do września. Powyższe obliczenia są obarczone z pewnością bardzo dużym błędem. Wszytko zależy od sprawności naszej instalacji. Im więcej poświęcimy uwagi budowie instalacji – ocieplenie kolektorów, rur przez który pompowany jest glikol, ocieplenie bufora ciepła, itp. – tym nasze zyski będą większe. Bardzo ważnym etapem jest dokładne przemyślenie inwestycji. Im niższy koszt wykonania, tym większy zysk, w krótszym czasie. Oczywiście jest to kompromis. Nie każdego stać na instalację z nierdzewnym buforem ciepła czy też próżniowymi (przereklamowanymi) kolektorami.

Na koniec odpowiedzi na to pytanie napiszę: czas amortyzacji instalacji kolektorów słonecznych kupionych w sklepie wynosi mniej więcej tyle, ile żywotność takiej instalacji. Jednym słowem nie opłaca się. Jeśli masz tylko możliwość zrobienia takiej instalacji samemu – zrób to sam.

Aktualizacja

Ostatnio użytkownicy Elektrody w wątku o samodzielnej budowie kolektorów słonecznych podzielili się w miarę obiektywnymi wynikami pomiarów wydajności swoich instalacji. Okazuje się, że prosta konstrukcja oparta na grzejnikach panelowych jest w stanie uzyskać od 50 do 60 kWh/miesiąc z jednego metra kwadratowego instalacji kolektorów słonecznych. Zakładając powierzchnię czynną – 5m² – uzyskujemy od 250 do 300 kWh w miesiącu. Zakładając średni uzysk amatorskiej instalacji na poziomie 275 kWh, przeliczając na prąd przy cenie 45 gr/kWh – oszczędzamy około 124 zł miesięcznie! Moim zdaniem jest o co powalczyć, tym bardziej że z roku na rok prąd, węgiel czy nawet drewno drożeje. Słońce mamy za darmo!

Następny: Co z pogodą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.