Czujnik temperatury

On 10 marca, 2011

Pytanie: Gdzie umieścić czujnik temperatury?

Wiele zależy od połączenia naszych kolektorów. W przypadku połączenia szeregowego kolektorów – czujnik temperatury należało by zamontować na ostatnim kolektorze. W przypadku równoległego połączenia – w zasadzie nie ma to wielkiego znaczenia – temperatura na wszystkich kolektorach powinna być zbliżona. W przypadku połączenia szeregowo – równoległego czujnik temperatury montujemy na ostatnim kolektorze w szeregu (w takim przypadku traktujemy równolegle połączone kolektory jako jeden większy, wpięty w szereg).

Niektóre źródła podają – zresztą chyba słusznie, że czujnik powinien być zamontowany zaraz na „wylocie” kolektora. Pomiar w takim miejscu da nam niejako uśrednione wyniki z całego zestawu kolektorów. Chciał bym tutaj ostrzec – łączenie dużej ilości kolektorów szeregowo nie musi dać zakładanego zysku. Wraz ze wzrostem temperatury w kolektorze wzrastają również straty, jednocześnie zysk z każdego kolejnego w szeregu kolektora jest coraz mniejszy.

Paradoksalnie – im niższa temperatura wewnątrz kolektora – tym wyższa sprawność. Dla tego warto dbać o odpowiednie dobranie powierzchni kolektorów do bufora ciepła, odpowiednie zaizolowanie całej instalacji oraz maksymalizowanie zysków i minimalizowanie strat.

Poprzedni wpis: Wymiary kolektorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.