Termostat kominowy, spalinowy

On 6 czerwca, 2011

Termostat kominowy, spalinowy to urządzenie, które włącza/wyłącza urządzenia w momencie osiągnięcia przez spaliny w kotle zadanych temperatur (od kilkudziesięciu do około 300oC). Stosowany przede wszystkim w instalacjach z buforem ciepła.
Temperaturę załączenia ustawia się zazwyczaj w okolicy 100oC. Taka oraz wyższa temperatura oznacza, iż w kotle się rozpaliło i można rozpocząć ładowanie bufora ciepła bez ryzyka (czy też pozwala na znaczne ograniczenie tego niekorzystnego zjawiska) korozji niskotemperaturowej kotła. W momencie osiągnięcia przez spaliny na wylocie kotła zadanej temperatury włącza się pompa ładująca bufor. Gdy paliwo się wypali (albo podłożymy nową porcję) – spaliny dość szybko wychłodzą się. W takim przypadku pompa jest wyłączana. Dzięki takiemu rozwiązaniu ogranicza się straty energii – jeśli spaliny są chłodne to znaczy, że w piecu nie pali się – nie ma więc potrzeby pompowania wody do bufora. Bezwładność takiego układu jest mała. Jako czujnik stosuje się termostaty (większa bezwładność) lub układy elektroniczne z wykorzystaniem termopary.

Jak więc widać zastosowanie termostatu kominowego przynosi korzyści na kilku płaszczyznach:

  • poprzez zredukowanie korozji niskotemperaturowej zwiększa żywotność kotła
  • przyczynia się do niewielkich oszczędności w energii elektrycznej (pompa pracuje tylko wtedy, kiedy powinna)
  • ogranicza straty ciepła (ładuje bufor wtedy, kiedy woda jest faktycznie grzana)

 

Poprzedni wpis: Miarkownik ciągu
Następny: Kompost

One Response to “Termostat kominowy, spalinowy”

  • U siebie w instalacji nad kotłem węglowym ustawiam termostat z ciężarówki. Temperatura pełnego otwarcia to 79stopni. Kocioł w całości stoi poniżej bufora. Rury zasilające 1,5cala. Całość będzie działała w grawitacji. Żadnych pomp żadnych miarkowników. Termometr przed termostatem i za termostatem żeby widzieć jak na dłoni czy wszystko jest sprawne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.