Akwaponika

On 10 czerwca, 2011

Akwaponika to rodzaj ekosystemu w którym równolegle prowadzona jest intensywna hodowla ryb oraz hydroponiczna uprawa roślin.  W systemie takim w stosunkowo niewielkiej objętości hodowane są szybkorosnące gatunki ryb o (zazwyczaj) niewygórowanych wymaganiach środowiskowych.

Akwaponika łączy w sobie tradycyjną akwakulturę (hodowla karpia, hodowla pstrąga czy raków) z bezglebową – hydroponiczną uprawą roślin. W raz z rozwojem organizmów wodnych rośnie w wodzie stężenie amoniaku. Po wstępnej filtracji mechanicznej woda przepompowywana jest do pojemników, w których rosną rośliny. Jako podłoże wykorzystywany jest najczęściej keramzyt. Dzięki owalnemu kształtowi oraz dużej porowatości daje bardzo dużą powierzchnię całkowitą, na której mogą się osadzić bakterie. Tak skolonizowane podłoże w bardzo efektywny sposób zmienia szkodliwy dla ryb amoniak na azotany, które mogą być pobrane przez system korzeniowy uprawianych roślin. Po oczyszczeniu z azotanów woda powraca do zbiornika z rybami.

Jest to młoda gałąź rolnictwa „alternatywnego”. Przykłady wdrożeń z wielu regionów Świata pokazują, że akwaponika będzie nadal dynamicznie się rozwijać – szczególnie w gorących (suchych) regionach. Akwaponika jest ciekawą propozycją szczególnie dla krajów rozwijających się, gdzie dostęp do dużej ilości wody jest problemem i tradycyjne rolnictwo nie ma szans. Akwaponika umożliwia bardzo intensywną uprawę warzyw nawet w bardzo suchym klimacie, na ograniczonej powierzchni.

Akwaponika jest dość skalowalna. Ważne by pamiętać o tym, że niezmiernie ważne jest zachowanie równowagi. Zaleca się używać tyle podłoża, ile litrów wody zamierzamy przeznaczyć na hodowlę ryb. Tzn. na każde tysiąc litrów wody powinniśmy przeznaczyć tysiąc litrów podłoża. Na każde tysiąc litrów powinno więc przypaść około 3m2 „hydroponicznej grządki” o głębokości około 30 cm. Minimalna zalecana pojemność – około tysiąc litrów. Można oczywiście eksperymentować na mniejszych objętościach/powierzchniach, lecz pamiętać należy że trudniej będzie zachować równowagę.

Zobacz również: Naturalna hydroponika – akwaponika

Poprzedni wpis: Gnojówka z pokrzywy
Następny: Akwakultura

7 komentarzy to “Akwaponika”

  • czy ktoś oprócz mnie w tym kraju zamierza założyć gospodarstwo hydroponiczne? jeśli tak to proszę o kontakt.

    dzikus756 – @ – wp.pl

    myślę że wymiana wiedzy i przemyśleń mogłaby być owocna.

  • Hydroponiczne czy akwaponiczne? Ja planuję, ale może nie gospodarstwo całe, lecz jako dodatek do tego co mam/będę mieć. Jako że mi się rodzina poszerzy priorytetem teraz jest zadbanie o zdrowe warzywa z naturalnej uprawy, z gruntu. Jak czas pozwoli będę budować cały system. Żeby akwaponika miała u nas sens to niestety trzeba się trochę namęczyć by maksymalnie wydłużyć okres wegetacji. A do tego trzeba szklarni, dogrzewania itp. Robi się poważne przedsięwzięcie. Po zeszłorocznych próbach z pomidorami na keramzycie zalewanych wodą z oczka jestem dość pozytywnie nastawiony.

    Polecam zerknąć do: http://energia.odnawialna.info/naturalna-hydroponika-akwaponika/

  • Witam ponownie
    oczywiście chodziło mi o akwaponikę. Zastanawiam się jakiej wielkości szklarnia powinna być żeby taka instalacja miała sens. Nie chodzi mi o przydomową ale o taką która mogłaby produkować na rynek. Budowa szklarni to spory wydatek więc trzebaby pomyśleć w jakiej perspektywie mogłaby się zwrócić taka inwestycja?
    Jak się skończył Twój eksperyment? znalazłem w necie opis rozmoczęcia ale nie mogę znaleźć opisu efektów?
    pozdrawiam
    piotr

  • Dziś jeszcze (najpóźniej na weekendzie – dość ostatnio zabiegany jestem) postaram się założyć wątek dot. takiej akwaponiki na bazie oczka wodnego.
    http://forum.odnawialna.info/f-akwaponika
    Zapraszam do założenia konta – łatwiej będzie wymieniać doświadczenia.

  • Wątek założony: http://forum.odnawialna.info/t-oplacalnosc
    W razie pomysłów, pytań – proszę pisać.

Trackbacks & Pings

  • Akwakultura :

    […] Mimo zagrożeń akwakultura traktowana jest coraz częściej jako realna alternatywa dla borykającego się z problemami rybołówstwa (uszczuplenie zasobności łowisk itp). Dzięki odpowiednim technikom produkcji uzyskuje się wydajność do kilkaset ton z hektara. Bardziej „przyjazną” formą akwakultury, w mniejszej skali jest akwaponika. […]

  • Naturalna hydroponika – akwaponika :

    […] o akwaponice wspomniałem na stronach Wiki Energii Odnawialnej. Wcześniej nie jeden raz spotykałem się z tą ideą, lecz nie mam pojęcia z jakiego powodu nie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.