Gęstość keramzytu

On 16 października, 2011

Zastanawiałem się niejednokrotnie jakie obciążenia muszą przejmować typowe powiedzmy – beczkoponiki.



Ile mogą ważyć dwie połówki beczki napełnione niemal w całości keramzytem i zalane wodą, jak solidna musi być półka, na której będą zamocowane takie grządki. Zupełnie przypadkowo natknąłem się na powyższy filmik.
Okazuje się, że 1L suchego keramzytu waży około 500g. Zaś przestrzeń pomiędzy kulkami keramzytu to niecałe 400mL. Litr keramzytu zalanego wodą to około 900g. Oczywiście to są jedynie orientacyjne obliczenia. Wraz z upływem czasu keramzyt będzie cięższy – wchłonie wodę, dodatkowo różne rodzaje keramzytu (nie różnią się tylko nazwą) – keramzyt, Liapor, Hydroton poza różnym kształtem – nieraz dość nieregularnym, mogą mieć różną nasiąkliwość.
Co jeszcze wiadomo? Ano wiemy, że na zapełnienie 100L grządki (połówka beczki 220L) potrzebne będzie 40L wody, dwóch beczek – 80L. W takich dwóch grządkach będziemy mieć 80kg wody + 100kg keramzytu (nie tak źle). W każdym razie jak widać nie są to jakieś bardzo duże ciężary. Stojak pod takie beczki nie musi być bardzo solidny. Obawiam się, że w przypadku żwiru ciężary będą tutaj kilka razy większe. Dodatkowo – będzie mniejsza pojemność wodna ale za to – niższa cena. Mam na szczęście gdzieś ulotkę lokalnego dystrybutora keramzytu „ogrodniczego” – ciekaw jestem ile sobie zażyczy za big baga (1000L) keramzytu…

One Response to “Gęstość keramzytu”

  • Keramzytobeton dzięki zastosowaniu porowatego keramzytu jako kruszywa, posiada niższą gęstość niż zwykły beton, porównywalną nawet z betonem komórkowym . Gęstość keramzytobetonu mieści się w dość szerokim zakresie 700-1 600 kg/m³. Dodatkowo, elementy z keramzytu mają często postać pustaków , dzięki czemu są one jeszcze lżejsze, co ułatwia pracę z nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.