Szwedzkie kotły zgazowujące
Prezentacja „Effecta Wood Gasification Home Heating Stove”.
O czym mowa? O piecu na drewno, który odgazowuje najpierw drewno – do gazu drzewnego, miesza go z powietrzem i spala w ceramicznym palniku. Na co zwrócić w szczególności uwagę? Na wygląd używanego pieca. Widać drzwiczki od komory załadowczej. Paskudnie to wygląda, prawda? A piętro niżej? Ani grama smoły! Tak samo w wymienniku – widać jedynie pylisty, bardzo drobny popiół. W typowym kotle takie spalanie nie jest możliwe. Cały „myk” polega na tym, że gaz drzewny spalany jest w tym piecu w temperaturze ponad 1000oC, w obecności ceramicznego wkładu, który pełni rolę izolatora oraz – katalizatora. Spaliny z takiego pieca są bardzo czyste. Właściwie poza dwutlenkiem węgla oraz parą wodną wiele więcej w nich nie ma.
Bardzo ważna jest również ilość powietrza oraz miejsce jego podawania (sporo też zależy od temperatury powietrza – zarówno pierwotnego jak i wtórnego). Tym zajmuje się sterownik, który płynnie reguluje ilość dostarczanego powietrza. Przypuszczam, że piec ten wyposażony jest w sondę lambda, dzięki której wiadomo ile powietrza należy dozować, by spalanie było optymalne.
Oczywiście kocioł ten obowiązkowo musi być podłączony do bufora ciepła – tak, by mógł cały czas pracować z maksymalną mocą. Wtedy osiąga maksimum sprawności.