Prezentacja metody DWC
Co to jest DWC (Deep Water Culture)?
Metoda Deep Water Culture (uprawa w głębokiej wodzie) polega w zasadzie na tym, iż rośliny cały czas zanurzone są w wodzie z odżywką. Nie ma tutaj ani gleby, ani nawet podłoża znanego z akwaponicznych grządek, gdzie woda po przekroczeniu pewnego poziomu spuszczana jest z powrotem do systemu za pomocą syfonu. DWC jest chyba najprostszą, a zapewne jedną z najtańszych upraw akwa czy hydroponicznych.
Jak to działa? Zazwyczaj wygląda to tak, że budowane są prostokątne „wanny” dla szczelności pokryte folią. Z jednej strony jest wlot wody, z drugiej wylot. Przez takie wanny pompowana jest woda z odżywką. Po powierzchni tych wanien pływają przycięte na wymiar „tratwy” (z ang.: floating raft) – wykonane ze styropianu, styroduru, na filmie – faktycznie wygląda to na tratwę (tratwopodobna kostrukcja z świerkowych listewek). Powierzchnia ich jest ponawiercana – tak, by można było wsadzić w powstałe otwory doniczki siatkowe (z ang.: net pot) wypełnione kermazytem w którym posadzono roślinę (niekiedy sieje się roślinkę najpierw w kostce z wełny kamiennej, dopiero po podrośnięciu sadzi się ją w takiej doniczce). Grubość „tratwy” powinna być nieco większa od wysokości doniczki. Tak, by pomiędzy jej dnem a powierzchnią wody było tak około 2-3cm powietrza. Jest to kluczowe dla prawidłowego rozwoju roślin (chodzi o dostęp do powietrza). Kluczowe w tym rozwiązaniu jest intensywne napowietrzanie wody pod tratwami – tak, by korzenie nie zamierały.
W porównaniu z zalewanymi złożami (grządkami ze żwirem czy keramzytem) są minusy – konieczność napowietrzania, konieczność dodatkowej filtracji bilogicznej. W grządkach zalewanych samo podłoże pełni rolę filtra. W DWC taki proces nie zachodzi na taką skalę.