Piec zgazowujący drewno cz. 2

On 22 lutego, 2010

Chwilę temu pisałem o tym, że zamierzam zrobić piec na drewno – jako, że mój obecny piec dogorywa. Pisałem również, że mam dostęp do dość tanich odpadów „twardego” drewna oraz miejsce na jego składowanie i sezonowanie. Dla czego samodzielna budowa pieca na drewno? Niestety nie stać mnie na kupno nowego pieca. A są to na prawdę niemałe koszty…

Jak to zrobić?

Uważam, że po skompletowaniu odpowiedniej wiedzy w tym temacie da się wykonać nieźle działający piec. Potwierdzają to zresztą przykłady, które można znaleźć w polskim Internecie. Od czego trzeba zacząć przy budowie pieca? Oczywiście od teorii. Bez tego ani rusz. Nie jest problemem obudować ognisko stalowym płaszczem. Trzeba zrobić to dobrze – tak, by materiał który spalamy – spalał się w najlepszy sposób – w pełni – nie kopcąc, nie osmalając pieca i bez kłębów szaroczarnego dymu snującego się po całej okolicy.

Najpierw postanowiłem sprawdzić jak to robią inni. Jednym słowem podejrzeć jak to jest zrobione w komercyjnych produktach firmy Atmos. Jest to firma o ugruntowanej pozycji rynkowej, z niezłym doświadczeniem i zapleczem badawczym. Wielu rozwiązań z racji braków w umiejętnościach oraz dostępu do technologii (specjalistyczne narzędzia, materiały itp) nie da się wykonać w domu. Uważam jednak, że jest to idealne źródło na „podpatrzenie” rozwiązań. Dodatkowo nie musimy martwić się o patenty, chyba że będziemy chcieli naszą konstrukcję sprzedawać. Dla prywatnych zastosowań nie musimy martwić się o to, czy danego pomysłu ktoś nie opatentował. Ba, możemy nawet czerpać „pełnymi garściami” z publicznie dostępnych patentów dostępnych na stronach Google Patents. Znaleźć tam można wszelkiej maści konstrukcje – piece górnego, dolnego jak i „kombinowanego” spalania. Piece na drewno, trociny, brykiet na węglu kończąc. Wiele z opatentowanych pomysłów można zaadaptować do swojego pieca…


Na filmach zobaczyć możemy wiele bardzo ciekawych rzeczy, takich jak: podłączanie pieca, instalacja wraz z regulacją, podłączenie buforów ciepła, wygląd ceramicznych kształtek, którymi wyłożona jest komora spalania czy też – konstrukcję obrotowego rusztu! Dodatkowo zobaczyć można jak bardzo piece Atmos są przemyślane – ot choćby regulacja docisku drzwiczek – po prostu majstersztyk. Uważam, że każdy, kto chce sam zbudować piec – filmy te koniecznie musi oglądnąć. Filmy mogą dać cenne wskazówki jak zaprojektować piec, na co zwrócić baczną uwagę. Takim ważnym elementem może być regulacja docisku drzwiczek. Każde drzwiczki powinny mieć specjalne „korytko”, w które wciśnięty będzie żaroodporny uszczelniający sznur. Kiedyś sznury takie były wykonane na bazie azbestu, dziś z wiadomych przyczyn jest to włókno szklane. Zachowanie szczelności jest niesamowicie ważne. Wszelkie „lewe” powietrze jest niewskazane. Warto również rozważyć – tak jak w piecach Atmos – ogrzewanie powietrza wtórnego. Dostarczane jest ono wprost w okolice rusztu. Tam miesza się z gazami z odgazowania paliwa i powoduje pełne dopalenie. Takich wskazówek można znaleźć przynajmniej kilka.

Poprzedni wpis: Kompostownik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.