Larger Aquaculture System

On 23 września, 2010

Prezentacja „miejskiej farmy” Mass Ave Project, Buffalo, NY. Prezentowany system umożliwia hodowlę aż 35000 sztuk tilapii jednocześnie.

W filie niestety dużo szumu, trzeba się wsłuchać ale jest kilka ważnych wskazówek.

  • Ogrzewanie tunelu – nie jest wymagane jakiekolwiek ogrzewanie powietrza – w zupełności wystarczy to ciepło, które „odda” podgrzana do odpowiedniej temperatury woda.
  • Poruszono kwestię opłacalności – o ile robimy to dla siebie, dla swojej rodziny, hodujemy ryby by zjeść coś od czasu do czasu – to się opłaca. By się to jednak opłacało w sensie życia z tego (produkcja i sprzedaż ryb oraz warzyw) – trzeba wszystko bardzo dobrze przekalkulować, mały system może być nieopłacalny. Niby to oczywiste, ale… Nieraz widzi się na sieci hurra optymistyczne teksty dotyczące hodowli suma afrykańskiego, barramundi czy innych ryb. Jak się wczytać to… wszystko się da ale oczywiście jak wszędzie tzw. „know how” to podstawa. Z tego powodu lepiej zaczynać od małego, przydomowego systemu. Prezentowany na filmie tunel z wyposażeniem to koszt około 25 tysięcy dolarów.
  • Start systemu – nie jest tak jak niektórzy oglądając filmiki dot. akwaponiki myślą. Wydaje się, że wystarczy nalać wody, na drugi dzień wpuścić ryby i wszystko gotowe. System musi dojrzeć, ustabilizować się. Pan w tym filmie do zbiornika z wodą włożył worek kurzego obornika – jako bogate źródło azotu. Dostarczając go na początku ułatwiamy rozwinięcie się flory bakteryjnej, która sprzyja sprawnemu działaniu cyklu azotowego.
  • Pośrednio wspomniane na filmie, lecz warte do przemyślenia – pożywienie dla ryb. Pełnowartościowa, zbilansowana karma jest droga. Warto pomyśleć o (tak jak tutaj na filmie) hodowli/uprawie pożywienia dla ryb – hodowla rzęsy wodnej oraz dżdżownicy kalifornijskiej.

 

Następny: Keiki Kit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.