Powietrze wtórne w kominku

On 7 lipca, 2010

Zastanawialiście się kiedyś co to jest powietrze wtórne, jaki jest efekt dostarczenia go w odpowiedniej ilości, w odpowiedniej temperaturze, w odpowiednie miejsce? Często czytacie dyskusje, słyszycie o powietrzu pierwotnym, o powietrzu wtórnym? Nie wiecie co to jest i wstydzicie się zapytać? Zobaczcie jak to wygląda w praktyce!

Teraz już chyba wszystko jest jasne, prawda? W momencie przymknięcia dopływu powietrza pierwotnego więcej do kominka dostaje się powietrza wtórnego. Powietrze wtórne w tym rozwiązaniu jest podgrzewane i dostarczane przez otwory na górze kominka. W praktyce jak widać wygląda to tak, jakby wewnątrz kominka umieścić palnik na gaz drzewny. Zapewniam, że takie palenie jest super – czyste i wydajne! Przypuszczam, że jego właściciel nie ma problemu z osmoloną szybą, kapiącą smołą czy innymi tego typu problemami. Dążmy do jak najczystszego spalania paliwa – czym byśmy nie palili, jaki by to nie był piec – zyska na tym nasz piec, nasza kieszeń no i… płuca…

2 komentarze to “Powietrze wtórne w kominku”

  • Czy widziałeś gdzieś jakiś opis jak dołożyć instalację do powietrza wtórnego do istniejącego kominka?

  • Z tego co widziałem oglądając różne kominki, czy kuchnie – powietrze wtórne dostarczane jest zasuwką na górze drzwiczek, ewentualnie szumnie nazywane „systemy oczyszczające” szybę też spełniają taką rolę. Autor tego piecyka zrobił inaczej. Na jednym z jego filmów widać, że powietrze wtórne dostarcza podziurkowana rurka wygięta w U. To U jest w środku kominka, pod „sufitem”, natomiast końce wyprowadzone są na zewnątrz obudowy przez wywiercone otworki. Dużym plusem tego rozwiązania jest „samoregulacja”. Przymykając powietrze pierwotne niejako „automatycznie” zwiększa się ilość powietrza wtórnego. Genialne w swojej prostocie.
    Także pewnie wystarczy wspawać taką odpowiednio przygotowaną podkowę do kominka, ewentualnie zrobić jakąś kosmetykę, czy jakieś drobne przeróbki i powinno działać. Najlepszy do przeróbki kominek stalowy – z żeliwnym może być kłopot (spawanie itp).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.