Ocieplenie zbiornika

On 17 listopada, 2009

Pytanie: Czym docieplić zbiornik buforowy?

Trudny temat, dodatkowo jeden z kluczowych przy samodzielnej budowie instalacji kolektorów słonecznych. Nie po to staramy się budować jak najbardziej wydajne kolektory, by pozyskane już ciepło stracić na ogrzewanie na przykład piwnicy.

Jako pierwszą warstwę ocieplenia (tą najbliżej zbiornika) bezwzględnie należy zastosować materiał odporny na temperaturę przynajmniej 100°C. Styropian się do tego nie nadaje się w żadnym razie (tak samo jak do izolacji kolektora). Pod wpływem temperatury „znika w oczach” – kurczy się, i zmniejsza się jego objętość a tym samym parametry izolacyjne. Na pierwszą warstwę ocieplenia bardzo dobrze nadaje się wełna mineralna (na przykład w postaci płyt). Zadaniem pierwszej warstwy jest „zbicie” temperatury do takiego poziomu, by następna warstwa mogła być już mniej odporna na temperaturę – na przykład właśnie styropian.

Podczas ocieplania ważne jest, by unikać wszelkich „szpar”, którymi nagrzane powietrze mogło by „wędrować”. Po prostu należy ograniczyć konwekcję do minimum. Przykładowo robiąc zewnętrzne pokrycie z odpowiednio przyciętych pasków styropianu powstaną między nimi szczeliny (w przekroju przypominające „V”). Należy dokładnie je uszczelnić – na przykład pianką montażową. Miejsca, które z racji kształtu trudno jest ocieplić, albo te, do których jest „trudne dojście” – na przykład dennica dolna można ocieplić nakładając równomiernie piankę montażową.

Należy zwrócić też szczególną uwagę przy ocieplaniu góry zbiornika – tam będzie najwyższa temperatura – a tym samym największe straty. Powinna się tutaj nadać twarda pianka poliuretanowa. W ostateczności można użyć dobrej pianki montażowej. Powinna wytrzymać. Większość pianek, które miałem w ręce według danych producenta miały pracować do tempertury 100°C.

Poprzedni wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.