Keramzyt

On 18 października, 2010

Keramzyt jest kruszywem powstałym w wyniku wypalania glin ilastych w wysokiej temperaturze. Glina w trakcie wypalania pęcznieje, znacznie powiększając swoją objętość.

Gotowym materiałem jest porowata kulka pokryta z zewnątrz twardą, ceramiczną powłoką (powstaje w wyniku wypalania). Keramzyt jest obojętny chemicznie. Z racji swojej odporności na niszczenie (jest odporny na działanie wody, grzybów itp) znalazł szerokie zastosowanie w budownictwie i ogrodnictwie.

W budownictwie wraz z geowłókninami używany jest do wykonywania drenaży. Jest elementem składowym lekkich betonów, zapraw ciepłochronnych oraz pustaków. Z racji niezłych parametrów cieplnych – używany jest do wykonywania izolacji. Ostatnimi czasy keramzyt znalazł również zastosowanie w przydomowych oczyszczalniach ścieków – ma bardzo dużą powierzchnię (dzięki swojej porowatości), która sprzyja rozwojowi bakterii.

Keramzyt stosowany jest również w ogrodnictwie – jako drenaż w doniczkach, czy też jako podłoże w uprawach hydroponicznych. Świetnie się tutaj sprawdza ze względu na dużą pojemność wodną (wchłania dużo wody) oraz przewiewność takiego podłoża – to sprzyja dobrej kondycji korzeni.

Swoje grono miłośników keramzyt ma również wśród właścicieli akwariów (zwłaszcza tych większych) oraz oczek wodnych. Używany jest tutaj jako wkład filtra biologicznego (z racji mocno rozwiniętej powierzchni, która kolonizowana jest m.in. przez bakterie nitryfikacyjne).

Keramzyt sprzedawany jest w różnych frakcjach – do 20mm, pod różnymi nazwami handlowymi – keramzyt, Liapor, Hydroton.

Poprzedni wpis: Prezentacja metody DWC

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.